Kalorií v šálku černé kávy

Dokud si vezmete java černě a bez sladidla, neměli byste se bát o kalorický dopad kávy. Šálek černé kávy obsahuje jen několik kalorií a nabízí mnohem víc než kofein a uklidňující chuť. Dlouhodobé účinky a pozitivní přínos pro zdraví byly podrobně studovány.

Dějiny

Pěstování kávy se pravděpodobně začalo v Etiopii podle Národního sdružení pro kávu, avšak nejdříve zaznamenává pěstování kávy z Jemenu v roce 600. Moslimské národy zakazovaly vývoz kávových rostlin, ale podnikatelský arabský pašerák převáděl do Indie v roce 1600. Nizozemsko v roce 1616 přivedlo první živou kávovaru do Evropy a v roce 1696 zahájilo první koloniální jávu v Evropě kávovou plantáž. Pašování poskytovalo zásoby i pro velké plantáže v Latinské Americe. Francouzský námořní důstojník Gabriel Mathieu de Clieu napadl Královskou botanickou zahradu v Paříži za ořezání z královského stromu. De Clieu ošetřoval a bránil rostlinu až do Martiniky, kde jeho plantáž narostla na 18 milionů stromů v roce 1770. Brazilský agent Francisco de Melo Palheta získal první bažantní výsadbu v Brazílii tím, že v roce 1727 přivedl manželku guvernéra francouzské Guyany. Káva v dosahu průměrného člověka do roku 1800.

Kalorie

USDA National Nutrient Database uvádí, že jeden šálek pravidelné černé kávy vařené z bobů má pouze 2 kalorie a 1 tekutá unce bohatého černého espresa obsahuje pouze 1 kalorický. Jedna čajová lžička normální instantní kávy má také pouze 2 kalorie. Pivo z kávy bez kofeinu snižuje počet kalorií na nulu, ale káva bez kofeinu zdvojnásobuje kalorie v 1 čajové lžičce na 4. Sladidla, příchutě a krém nebo mléko dodávají kalorie v bohatých moderních kávových nápojích, z nichž některé mohou produkovat 700 kalorií na porce.

Mylné představy

Káva možná špatně získala pověst nezdravého zločinu podle Harvardské školy veřejného zdraví. Včasné studie souvisejí s pitím kávy k srdečním onemocněním a rozvoji rakoviny, ale rozsáhlejší výzkum nepotvrdil první zjištění. Podle původně zdravých pijáků na kávu po dobu až 24 let vědci zjistili, že průměrná spotřeba kávy v šesti nebo méně šálcích denně neovlivňuje míru úmrtnosti. U většiny lidí káva nevyvolává žádné vážné zdravotní riziko.

Výhody

Současné studie naznačují, že káva může zabránit některým chorobám. Káva může ochránit spotřebitele kávy před rozvojem cukrovky typu 2. Káva by také mohla zabránit cirhóze nebo rakovině jater a snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění. Vzhledem k tomu, že káva obsahuje mnoho stovek účinných látek, Harvardova škola veřejného zdraví naznačuje, že se skutečné účinky na jednotlivce liší. Harvard založil své závěry na porci o objemu 8 uncí, který obsahuje 100 mg kofeinu, ale spotřebitelé si vybírají skutečnou velikost a sílu kávy, kterou pijí. Jedna populární “grande” káva zdvojnásobuje objem a více než trojnásobek kofeinu typu použitého v Harvardově studiu.

Upozornění

Jednotlivci s problémy s cukrem v krvi nebo vysokým krevním tlakem mohou zjistit, že káva zvětšuje tyto zdravotní problémy. Ačkoli roli kávy nebo kofeinu v potratu není prokázáno, těhotné ženy jsou doporučovány omezit kofein nápoje na jeden šálek denně. Jedna složka kávových olejů nazývaná cafestol stimuluje hladiny LDL nebo nezdravého cholesterolu v krvi. Kávové filtry z papíru odstraňují většinu kafestolu a činí kávu bezpečnější volbu pro lidi, kteří mají problémy s cholesterolem.