Achilová tendonitida vs. dna

Achillová tendinitida je stav charakterizovaný bolestivostí v zadní části paty, kde se Achillova šlacha vkládá do kostní kosti. Dna je onemocnění, ve kterém je bolest obvykle cítit na špičce a méně často v ostatních prstech, rukou a zápěstích.

Příčiny Achilové tendinitidy

Achilová tendinitida je často způsobena drastickým zvýšením počtu kilometrů v jízdě nebo nadměrným výcvikem ve svahu nebo kopci. Abnormální napětí na šlach vyvolává zánět a vzniká bolest. Typicky se někdo ráno stane s bolestivými bolestivými kroky, pak se bolest spustí s dalším pohybem.

Historie dny

Dna byla označována jako “choroba bohatého člověka”, protože se jedná o poruchu metabolismu aminokyselin, zejména těch, které se nacházejí v masném a červeném víně. V minulých stoletích byli schopni pouze ti, kteří měli finanční prostředky na konzumaci těchto výrobků, a proto nebyla mezi chudšími lidmi nalezena dna.

Patologie Achillova tendinitida

Zatímco Achillova tendinitida může být způsobena nadměrným tréninkem, může mít také biomechanický původ, jako je nadměrná pronace nohou (kotníky se s každým krokem lehce zajíždějí dovnitř), nadměrně těsné kývání a lýtkové svaly a dokonce i chybné běhové techniky s přistáním Daleko vzadu na patě.

Dna patologie

Pacienti s dnou se většinou stěžují na bolest v jedné z jejich velkých prstů. Tato bolest je způsobena ukládáním krystalů kyseliny močové v měkkých tkáních obklopujících postižený kloub. Článek z 28. června 1979 “New England Journal of Medicine” uvádí teorii, že krystalizační depozice se vyskytuje v periferních kloubech kvůli jejich nižší teplotě, která snižuje rozpustnost kyseliny močové a podporuje ukládání do tkání. Pokud je léčba ponechána nezpracovaná, dna může narušit kostní klouby a vést k viditelným a nevratným změnám na rentgenovém záření.

Léčba Achilovou tendinitidou

Léčba Achillovy tendinitidy zahrnuje především odpočinek. Odhodlání odborníkem stanovit a napravit biomechanické problémy je také nutností. Obuv se silným patem a ortotem může pomoci udržet nohu ve správné poloze a omezit aberantní pohyb nohy. Protahování a posílení tele a svalů svalů (na straně, která není postižena) může být provedena, jakmile je noha bez bolesti a pomůže předejít recidivám.

Léčba dny se zaměřuje na snížení hladiny kyseliny močové v krvi. Lékař může předepsat takové léky, které by byly vhodné. Pro jednotlivce je nutné vyhýbat se nízkokalorickým dietám, diuretikům a aspirinu, protože všechny tyto látky podporují retenci urátu v ledvinách. Navíc je důležité zůstat dobře hydratované a zdržet se od jiných dietních delikventů, jako je červené maso a víno, které podporují tvorbu kyseliny močové.

Léčba dny