Amaranth vs. quinoa

Amaranth a quinoa sdílejí mnoho podobností, počínaje společnou historií. Tyto staré plodiny jsou původem z Jižní Ameriky a slouží jako sponky v mnoha částech světa. Zatímco amaranth a quinoa jsou na americkém trhu poměrně noví, získávají se na popularitě, protože obsahují kvalitní bílkoviny, jsou bezlepkové a oba jsou bohatými zdroji minerálů. Další podobnost mezi těmito dvěma je: Technicky nejsou to obilné zrny.

Vypadají a působí jako zrna

I když jsou amaranth a quinoa nazývány celozrnnými potravinami, nejsou to pravé obilné zrno. Oba jsou jedlé semena nazvaná pseudocereals, protože mají stejné vlastnosti jako celozrnné obiloviny. Tato semena jsou připravená a konzumována stejným způsobem jako rýže a oves. Mohli byste je najít i v jiných formách, jako jsou vločky nebo mleté ​​mouky. Obě mají podobné makronutrienty. Jeden šálek vařeného amarantu má 251 kalorií a 46 gramů celkových sacharidů, ve srovnání s quinoa s 222 kalorií a 40 gramů sacharidů. Každý z nich má 5 gramů vlákniny, což je 21 procent žen a 14 procent mužského doporučeného denního příjmu.

Více bílkovin než zrn

Amaranth obsahuje o něco více bílkovin než quinoa, ale obě poskytují dvojnásobné množství, které získáte z hnědé rýže, ovesu a celé pšenice. Amaranth má 9 gramů bílkovin v 1 šálku, zatímco quinoa má 8 gramů. Lékařský institut doporučuje, aby ženy spotřebovaly 46 gramů a muži potřebují denně 56 gramů bílkovin. Kromě množství bílkovin, druhá výhoda, kterou získáte z amaranth a quinoa, je kvalita bílkovin. Většina celých zrn je v aminokyselinovém lyzinu nízká. Amaranth a quinoa obsahují dostatek lysinu, že oba poskytují kompletní bílkoviny.

Zvýšení nerostných surovin

Bez ohledu na to, co si vyberete, obě zrna jsou bohaté zdroje hořčíku a zinku. Poskytují také podporu železa, ale amarant má dvakrát více než quinoa. Železo je dobře známé svou úlohou přepravovat a ukládat kyslík a také pomáhá syntetizovat DNA a je součástí antioxidantů, které chrání bílkoviny, které pracují pro váš imunitní systém. Ženy potřebují 18 miligramů železa denně, aby nahradily ztráty během menstruace. Po menopauze mají ženy stejné doporučené dietní dávky nebo RDA jako dospělé muži všech věkových kategorií: 8 miligramů denně. Jeden šálek vařeného amarantu obsahuje 5 miligramů železa. Získáte 3 miligramy železa ze stejné části quinoa.

Několik rozdílů

Skupina vitamínů B udržuje váš metabolismus podporou enzymů, které přeměňují potravu na energii. Vitamin B-6 pomáhá produkovat serotonin, který stabilizuje nálady a má roli regulující spánkové cykly. Obě semena jsou dobrým zdrojem vitamínu B-6. Jeden šálek amaranth obsahuje 22 procent RDA vitamínu B-6, ve srovnání s 18 procenty z quinoa. Nicméně, quinoa poskytuje asi 15 procent vašeho RDA thiaminu a riboflavinu, což je čtyřikrát více, než dostanete od amaranty.