Jsou tamari mandle dobré pro cholesterol?

Asi 17 procent Američanů musí snížit hladinu cholesterolu v krvi, hlásí Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Pravidelné cvičení, léky snižující hladinu cholesterolu a dietní změny mohou pomoci. Konzumace mandlí – včetně mandlí tamari, které jsou suché pražené s nátěrem tamari, sójové omáčky bez pšenice – mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu, pokud jsou součástí zdravé výživy.

V roce 2011 publikoval článek v publikaci “Nutrition Reviews”, že většina moderních vědeckých studií zaměřených na efekt stromových ořechů na váš LDL nebo “špatný” cholesterol ukazuje, že konzumace pravidelně může snížit hladinu LDL až o 19 procent. Autoři označili mandle jako zvlášť účinné. Předpokládali, že vysoká koncentrace živin dodávaných mandlemi, jako je draslík, hořčík, vápník a měď, může snížit schopnost absorbovat cholesterol a zvýšit množství, které vaše tělo eliminuje. Tamari mandle dodávají všechny tyto živiny.

Rozpustná vláknina snižuje hladinu cholesterolu v krvi tím, že se k ní přidává v trávicím traktu a zabraňuje absorbování. Všechny mandle, včetně mandlí tamari, poskytují rozpustné i nerozpustné vlákno. 3-lžíce porce komerčně dostupných mandarinek tamari – množství odpovídající 1-ounce porce nebo 22 celých ořechů – obsahuje 4 gramy vlákniny. U člověka ve věku 19 až 30 let by to přineslo téměř 12% doporučeného denního příjmu vlákniny. Bylo by to 14% ženského doporučení denně.

Pokud máte obavy z příjmu sodíku, ale stále preferujete své ořechy s určitou slaností, tamari mandle jsou dobrým kompromisem. Obchodní značky obsahují přibližně 65 miligramů sodíku na porci, pouze 3 procenty limitu 2 300 miligramů doporučené pro zdravé dospělé a mnohem méně než 186 miligramů dodávaných pravidelnými slanými mandlemi. Kromě toho mírný příjem soli může pomoci zabránit růstu cholesterolu. Studie publikovaná v časopise American Journal of Hypertension v roce 2012 zjistila, že snížit příjem sodíku způsobený cholesterol v krvi, aby se zvýšil v průměru o 2,5 procenta.

I když tamari mandle obsahují živiny, které mohou zvýšit hladinu cholesterolu, jíst příliš mnoho může mít opačný účinek. Každé 1-unce porce mandlí obsahuje 160 kalorií. Občerstvit na 2 oz, a už jste spotřebovali 16 procent vašich denních kalorií, pokud se budete řídit stravou o hmotnosti 2 000 kalorií. Pokud nebudete pečlivě regulovat svůj celkový příjem kalorií, konzumace mandlí tamari vám může poskytnout nadměrné množství kalorií, které mohou vést ke zvýšení tělesné hmotnosti a zvýšenému riziku vysokého cholesterolu v krvi. Nejvíce přínosů omezte příjem na 1 až 1,5 unce denně.

Mandle mohou snížit špatný cholesterol

Použijte mandle na doplnění vlákna

Měření vlivu sodíku

Zvyšte příjem