Mohou banány pomoci zhubnout?

Banány jsou základem zdravé výživy mnoha Američanů a z dobrého důvodu – jsou široce dostupné, relativně levné a nabízejí spoustu nutriční hodnoty. Jsou to mírný zdroj kalorií – takže mohou stále pracovat ve vašem dietním plánu, i když jste řezání kalorií – a poskytnout některé klíčové živiny, které vám pomohou zhubnout. Nahrazení banánu pro vyšší kalorickou svačinu, když jste na cestách, je jednou z jednoduchých strategií hubnutí. Vychutnejte si vlastní banány, nebo je používejte k přidávání sladkostí do zdravých receptů.

Mírné kalorie pro ztrátu hmotnosti

Banány nemají tak nízkou hodnotu kalorií jako některé druhy ovoce a zeleniny – jako některé bobule nebo zelené listy – ale mohou i nadále fungovat ve stravě o snížení tělesné hmotnosti, pokud se držíte pravidelné velikosti porce a počítáte kalorie ke každodennímu celkový. Střední banán o délce asi 7,5 palce má pouhých 105 kalorií. To je jen 6 procent vašeho “dávky” kalorií, pokud se budete řídit stravou o hmotnosti 1800 kalorií, nebo 9 procent denní dávky kalorií na více omezující stravě o 1200 kaloriích. Šálek plátků banánů má pouhých 134 kalorií. Protože banány cestují dobře, jsou to pohodlný způsob, jak se držet vaší stravy na cestách, a jsou nižší alternativou k typickým pokrmům. Jednoduché podávání bramborových chipsů o objemu 2 cl má asi 300 kalorií. Pokud jste jedli banán namísto bramborových žetonů dvakrát týdně, ušetřili byste v průběhu roku dostatek kalorií, abyste ztratili téměř 6 liber tuku, a to i bez dalších změn stravy.

Vitamín C pro spalování tuků

Banány mohou být lépe známy svým obsahem draslíku, ale také nabízejí značné množství vitaminu C, což je živina, která vám může pomoci zhubnout a spalovat tuky. Lidé se zdravými hladinami vitamínu C mají vyšší pravděpodobnost, že udržují zdravou tělesnou hmotnost, zatímco nízká hladina vitamínu C je spojena s obezitou, podle recenze publikovaného ve Journal of the American College of Nutrition v roce 2005. Vitamin C také pomáhá maximalizovat tuky -palovací potenciál vašich cvičení. Nízká hladina vitaminu C zabraňuje tělu účinně spalovat tuky během cvičení, hlásí studie z roku 2006 z Nutrition & Metabolism a snížila spalování tuku během cvičení o 25 procent. Každý banánový materiál nabízí 17 procent denní hodnoty vitamínu C. Pokud jedete šálek banánových plátků, dostanete 22 procent z denní hodnoty.

Vláknina pro ztrátu hmotnosti

Snacking na banány také zvyšuje příjem vlákniny, což vám pomůže zhubnout. Vaše tělo nemůže trávit vlákninu a přeměnit ji na energii, takže vlákno nemá žádné kalorie, ale přispívá k většímu množství jídla. Vláknité potraviny mají tendenci vyžadovat více žvýkání, poznamenává také Colorado State University Extension. To způsobuje, že jíte pomaleji, takže váš mozek má čas, abyste dostali zprávu, že jste plní a že jste méně pravděpodobné, že byste přejížděli. Vlákna mohou nabízet i další výhody spojené se ztrátou hmotnosti. Jak vlákno prochází vaším trávicím traktem, převede se na acetát, což je chemikálie, která může komunikovat s mozkem, aby vám pomohla cítit se plná, podle studie na zvířatech z roku 2014 publikované v Nature Communications. Výzkumníci zjistili, že myši krmená stravou s vysokým obsahem vlákniny měly vyšší hladiny acetátu v mozku a během studie jedli méně a ztratili váhu. Zatímco je zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo jasné, jak dobře to funguje u lidí, naznačuje, že potraviny bohaté na vlákniny mohou pomáhat omezit hladovění signálu z mozku, což by mělo pomoci udržet si vaši stravu řízenou kalorií.

Zdravé tipy pro podávání banánů

Banány fungují dobře jako občerstvení samy o sobě, nebo je můžete vyrobit mnohem podstatnějším jídlem. Zkuste vyhladit čajovou lžičku všeho přírodního mandlového másla na banánu a posypat čajovou lžičkou kakaových hub pro zdravé občerstvení, které nabízí bílkoviny, vlákniny a zdravý tuk. Nebo dělejte ovocný salát “banánový štěp” z plátků banánů, jahod a nasekaných třešní. Přidejte do zmrazeného banánu půl zmraženého banánu – směs zmrazeného banánu, špenátu, borůvek, lžíce mletého lněného semínka a lžíce bílkovinového prášku způsobí, že se plíseň plíží – nebo přidejte na vaše obilniny nakrájený banán. Použijte pomazánky banán místo oleje ve vašem pečivém zboží pro vaření příznivější pro výživu, nebo přidejte vařenou omáčkou banán a skořici na banánovou misku.