Roztržený a vodnatý nos

Naléhavý nos, často výsledek nadměrné tvorby hlenu v nosních tkáních, je velmi známým a často obtěžujícím příznakem, který je zpravidla způsoben běžnou zimou nebo alergiemi. Také nazývané rhinoreou, jiným zdrojem vodnatých a tenkých sekretů mohou být dočasné faktory, jako jsou slzy, pikantní potraviny nebo chladné počasí. Méně častěji může být rhinorea symptomem něčeho vážného, ​​jako je kapačka mozkomíšního moku nebo únik mozkové tekutiny.

Infekční příčiny

Běh a vodnatý nos může být způsoben cokoli, co dráždí nosní tkáně. Tento příznak je často způsoben infekcí horních cest dýchacích (URI), jako je běžná nachlazení a někdy způsobená infekcí dutin. Pokud jde o URI, je tento výtok způsoben tím, že nosní tkáně jsou zapáleny studeným virem a také časté jsou příznaky kašle, bolestí v krku a únavy. Sinusové infekce, způsobené virem, bakteriemi nebo plísní, mají podobné příznaky, ale mohou také nastat bolesti hlavy a bolesti na obličeji.

Alergeny nebo dráždivé látky

Alergie jsou další častou příčinou výtoku nosohltanu. Pokud souvisí s alergenem nebo látkou způsobující alergie, jsou často přítomny příznaky kýchání a svědění. Alergie způsobují uvolnění histaminu, což je chemická látka důležitá pro imunitní odpověď těla. Histamin usnadňuje průnik bílých krvinek z malých krevních cév nazývaných kapiláry, což napomáhá imunitní odpovědi těla, ale také způsobuje, že tekutina uniká z hlenové membrány v nosních dírkách – což způsobuje výtok z nosu. Někteří lidé mají stav nazvaný vazomotorická rýma, která se překrývají s alergiemi, ale není považována za alergickou reakci. V tomto stavu dráždivé látky, jako je kouř, parfém nebo dokonce kořeněné potraviny, způsobují nadměrnou tvorbu hlenu, což může také vést k chřadnutí, vodnatému nosu.

Studený vzduch a slzy

Rhinorrhea je také způsobena situacemi nebo spouštěči životního prostředí spíše než virem nebo bakteriemi způsobujícími infekci. Například vdechování studeného vzduchu do nosních dír může způsobit odpařování tekutiny ze vzduchu a studený vzduch může způsobit větší produkci sliznice, aby se zvlhčily nosní cesty – z nichž obě mohou vést k výtoku nosu. Vylučování slz, nebo pláče, může také způsobit vodnatý, závratný nos, jestliže se slzné kanály přeteče a přebytečné slzy odkapávají po nosní cestě.

Závažné příčiny

Vodní výtok z jedné nosní dírky může znamenat únik mozkomíšního moku (CSF) nebo únik mozkové tekutiny – zvláště pokud tento příznak začíná po poškození hlavy. CSF rhinorea se vyskytuje, když je v membráně obklopující mozku malá díra nebo trhlina. Pokud není léčena, může tento únik způsobit vážnou infekci nebo jiné komplikace. Jiné vzácné zdravotní stavy nebo dokonce i nežádoucí účinky na léky mohou být příčinou vodnatého, hnisavého nosu, takže se podívejte na lékaře, pokud máte nevysvětlitelnou a přetrvávající rhinoreu bez zjevných příznaků nachlazení nebo alergie.

Upozornění a bezpečnostní opatření

Léčba nejčastějších příčin rinoree zahrnuje trpělivost, porozumění a domácí léčbu – což může zahrnovat léky, které jsou dostupné bez lékařského předpisu nebo léky na předpis, které snižují vaše příznaky nebo odrazují alergie. Také pomáhá pít spoustu tekutin, aby udržel hlen tenký a vyfoukl nos, aby pomohl zmírnit příznaky. Je rovněž důležité přijmout opatření k zamezení vystavení alergenům nebo dráždivým látkám. Podívejte se však na svého lékaře, pokud potřebujete poradit ohledně léčby alergií nebo pokud si myslíte, že máte bakteriální infekci – charakterizovanou bolesti nebo otoky na obličeji, bolesti ucha, horečkou, žlutým nebo zeleným výtokem nebo příznaky, které trvají déle než 10 dní. Také, pokud máte čistý nebo krvavý výtok po nehodě nebo zranění hlavy, nebo pokud máte jasné, nevysvětlitelné a trvalé vypouštění do jedné nosní dírky, navštivte svého lékaře k hodnocení., Recenze: Kay Peck, MPH, RD