Změny těla u mužů

Jak muži zrají, v těle se objevuje mnoho změn. Většina těchto výskytů je způsobena snížením určitých hladin mužských hormonů. Testosteron, dominantní mužský hormon, začíná postupně klesat ve věku 30 let. Změny se pohybují od eskalace tělesného tuku až po pokles svalové hmoty. Pochopení, jak se tyto změny objeví, pomůže zpomalit nebo případně zabránit určitým změnám těla.

Snížení testosteronu

Úrovně testosteronu klesají o míru zhruba o jedno procento ročně a podle věku 70 let se tento pokles může přiblížit 50 procentům, podle MayoClinic.com. Snížené hladiny tohoto hormonu mohou ovlivnit zvýšení tělesného tuku, vypadávání vlasů, změny nálady a erektilní dysfunkce. Každý muž je jiný a nemusí mít všechny nebo některé z těchto příznaků. Terapie může snížit tyto účinky. Některé z těchto reakcí mohou po určitou dobu zůstat bez povšimnutí. Pokud se příznaky zdají být závažné nebo je obtížné řešit, je nejlepší vyhledávat lékařskou pomoc.

Ztráta svalové hmoty

Ztráta svalové hmoty a síly, jak dospívá mužské tělo, je lékařsky nazývána sarkopenie. V článku z roku 2002, který byl umístěn na oficiálních stránkách Univerzity New Mexico, “tato změna začíná ve věku čtyřicít a stoupá po sedmdesáti pěti letech.” Sarcopenie je převážně viděna u sedavých jedinců, ale je také přítomna u aktivních jedinců. Tento účinek stárnutí může být částečně reverzibilní s režimem intenzivní tréninkové zátěže. Bylo hlášeno, že trénink odporu ovlivňuje neuromuskulární systém, koncentrace hormonů a rychlosti syntézy bílkovin, což vede k udržování nebo růstu svalové hmoty.

Zvýšení tělesného tuku

Samci obvykle zaznamenávají značné zvýšení tělesného tuku kvůli účinkům snížených hladin hormonů. Snížené hladiny testosteronu vedou k nežádoucímu růstu břišního tuku. Tento zisk žaludečního obvodu vede ke zvýšené aktivitě aromatázy, která konvertuje testosteron na estradiol. Nejvíce převládající u žen, estradiol dále snižuje testosteron a zvyšuje náchylnost produkce abdominálního tuku.

Menopauza mužského pohlaví

Mužská menopauza, nebo andropauza, je označována jako kombinace příznaků, které jsou účinkem poklesu hormonálních hladin, podle MayoClinic.com. Symptomy zahrnují změny v sexuální funkci, spánek a různé emocionální rozdíly. Lékař může posoudit příčiny příznaků a symptomů a vysvětlit možnosti léčby. Poctivost s lékaři, ať už o nepohodlných tématech, jako je případná erektilní dysfunkce, je nutná k řádné péči.

Změny v náladě

Snížená hladina hormonů u mužů byla spojena se změnami nálady. Některé emocionální příznaky zahrnují depresi, nervozitu, podrážděnost a neobvyklou únavu. Vyčerpávající hladiny testosteronu byly také spojeny se ztrátou paměti a potížemi soustředěnými.