Akné způsobené hormonální nerovnováhou

Akné postihuje většinu dospívajících, americká akademie dermatologie (AAD) říká, že až 85 procent lidí bude trpět akné během jejich života. Některé ženy však stále dostávají pupínky jako dospělé. Jejich akné je často způsobeno hormonální nerovnováhou. Naštěstí tento typ akné reaguje jak na konvenční léčbu akné, tak na léčbu navrženou k vyvážení hormonů podle AAD.

Význam

Akné je obvykle způsobeno kombinací několika vzájemně souvisejících faktorů, jako jsou hyperaktivní žlázy produkující olej (mazové žlázy) pod povrchem kůže, bakteriální infekce a ucpané póry. Mazové žlázy produkují olej, když jsou stimulovány hormony známými jako androgeny. Pokud má žena příliš vysoký obsah androgenů, které cirkulují v krevním řečišti, mohou tyto hormony překonat mazové žlázy pokožky, což způsobí, že produkují příliš mnoho oleje. To vede k akné.

Funkce

Fluktuace hormonů často vede k mírnému výpadu, zejména během těhotenství nebo v době menstruace ženy, podle Mayo kliniky. Nicméně, pokud žena má nepřetržitě příliš mnoho androgenních hormonů a nedostatek estrogenového hormonu, může dojít k těžkému výskytu akné. To se často vyskytuje u syndromu polycystických vaječníků (PCOS), což je onemocnění, v němž jsou ženy hormony vážně nevyváženy. Pacienti trpící PCOS mohou mít podle National Institutes of Health těžké akné, růst obličeje v mužském vzoru a abnormální či nepřítomné menstruační cykly.

Účinky

Dermatologové často předepisují benzoylperoxid a topické retinoly (forma vitaminu A) k léčbě akné, včetně akné způsobené hormonální nerovnováhou. Ale ženy mají jinou možnost, jak zkusit: orální antikoncepci. Antikoncepční pilulky mohou pomoci vyvažovat hormony, potlačit produkci androgenu a zastavit přítomný androgen před nadměrným stimulací mazových žláz.

Časové okno

Perorální antikoncepce pracují pomalu, aby odstranily pupínky a zastavily vznik nových akné lézí. Podle AAD by pacienti neměli očekávat výsledky, dokud nebudou užívat antikoncepční pilulky po dobu tří měsíců nebo déle. Kromě toho může dojít ke zhoršení akné předtím, než začne vymizet. To je důvod, proč mnoho dermatologů, kteří předepisují perorální antikoncepci pro akné, považují za dlouhodobou léčbu, která pravděpodobně bude trvat rok nebo déle.

Úvahy

Dermatologové obecně raději zkusit další léčbu akné nejdříve před předepisováním antikoncepčních pilulek. Klinika Mayo navíc varuje, že perorální kontraceptiva mohou způsobovat nežádoucí účinky, včetně přírůstek hmotnosti, nevolnosti, citlivosti prsů, bolesti hlavy a deprese. Perorální antikoncepce obecně nejsou předepsány u žen, které jsou starší než 35 let, kteří kouří nebo mají anamnézu migrény nebo vysoký krevní tlak.