Akné a šindele

Akné a šindele jsou dvě odlišné podmínky, které mohou významně změnit zdraví a vzhled Vaší pokožky. Akné je způsobeno zánětem souvisejícím s přebytečným olejem z kůže, zanesenými póry a bakteriemi P. acnes. Šindel pochází z následků infekce varicella-zoster, stejným virem, který způsobuje neštovice.

Akné Základy

Americká akademie dermatologie uvádí abnormality kůže spojené s akné, které zahrnují černé oči, bělostné hlavičky, pimples, hnisy plněné pupínky nazývané pustuly a těžké léze nazývané uzliny nebo cysty. Specifické příznaky spojené s akné se liší podle přesného umístění zánětu kůže. Mírnější černé oči a bělící hlavy jsou výsledkem zánětu v blízkosti povrchu pokožky. Mírné pupínky a pustuly jsou způsobeny zánětem pod kůží. Uzlíky a cysty jsou výsledkem hlubokých zánětlivých procesů.

Základy šindelů

Počáteční vývoj šindelů začíná, když částice viru z infekce neštovic se dostanou do vašeho nervového systému a jsou spící, podle Národního ústavu neurologických poruch a mozkových příhod, nebo NINDS. Pokud se tyto částice znovu aktivují, cestují po nervových cestách k povrchu pokožky, kde se množí, dokud nezačne vyrážku, která by znamenala nástup aktivního vypuknutí šindelů.

Faktory akné

Pokud vyvinete akné, mnoho faktorů může ovlivnit jeho rozsah nebo závažnost, hlásí americká akademie dermatologie. Příklady zahrnují vaše specifické genetické pozadí, emoční stres, hormonální aktivitu, menstruační aktivitu a použití kosmetiky, která ucpává póry Vaší pokožky. Zatímco jíst některé potraviny nezpůsobí akné, zhoršující se potraviny mohou zhoršit vaše příznaky. Každý jedinec má různé způsoby spouštění potravin a budete potřebovat čas na to, abyste objevili své vlastní. V některých případech může přítomnost potravinářského oleje na pokožce přispět ke zhoršení akné.

Symptomy šindelů

Hlavním příznakem šindelů je vývoj vyrážky na postižené kůži, hlásí NINDS. Ohniska poruchy se obvykle vyskytují na jedné straně trupu, v blízkosti pasu. V závislosti na konkrétních okolnostech mohou počáteční známky šindelů zahrnovat brnění, pálení bolesti, svědění nebo necitlivost. Během týdne se objeví bublinky plné tekutiny. Jednotlivci se šindelovými plstry mohou vyvinout bolest, která se pohybuje od mírné úrovně nepohodlí až po extrémní hypersenzitivitu, která může být vyvolána i mírným dotykem nebo vystavením větru.

Léčba akné

Americká akademie dermatologie uvádí seznam možných léčebných postupů pro vaše symptomy akné, které zahrnují topické léky obsahující kyselinu salicylovou, síru, benzoylperoxid nebo resorcinol, perorální antibiotika, estrogenové antikoncepční pilulky, injekce kortikosteroidů a sloučeninu příbuznou vitaminu A nazvanou isotretinoin. Okamžitá léčba vašich příznaků může snížit účinky akné a omezit nebo zabránit vzniku jizev souvisejících s akné.

Hlavní léčbou šindelů je rychlé užívání antivirových léků, jako je famcyclovir a acyklovir, vysvětluje NINDS. Můžete také dostávat topické léky, antikonvulziva, steroidy nebo antidepresiva, abyste snížili účinky poškození nervových souvisejících šindelů. Při léčbě se symptomy šindelů často vyřeší v období tří až pěti týdnů. Nicméně, pokud máte depresivní imunitní systém, může být mnohem obtížnější léčit ohnisko šindelů.

Léčba šindelů