Mandle a artritida

Mandle jsou pohodlné občerstvení téměř pro každou příležitost. Chuťově doprovází také salát, zeleninové pokrmy, obiloviny a jogurt. Mandle jsou nejen nabité zdravými živinami, ale jako součást vyvážené stravy mohou zabránit nebo omezit artritidu. Artritida je potenciálně zdravotně postiženým onemocněním s příznaky bolestivých, otekaných kloubů. Mezi jeho nejčastější formy patří rheumatoidní artritida, dna a osteoartritida, podle Mayo Clinic.

Anti-zánětlivé mikroživiny

Vzhledem k tomu, že v důsledku zánětu dochází k mnoha artritickým stavům, pomohly by mandle díky jejich protizánětlivým mikroživinám. MedlinePlus doporučuje zvýšit příjem vitamínu E, což je antioxidant v mandlích a jiných oříšcích, arašídech, avokádoch a rostlinných olejích. Nedostatečný příjem hořčíku je jednou z možných příčin chronického zánětu, jak uvádí informační centrum Micronutrient Linus Pauling Institute. Mandle poskytují 78 mg hořčíku na unci nebo 20 procent denní hodnoty.

Hmotnost a artritida

Obezita vás podle Mayo kliniky vystavuje vyššímu riziku osteoartrózy, revmatoidní artritidy a dny. Mandle by mohly snížit vaše riziko. Jednotlivci, kteří často jedí ořechy nebo arašídy mají tendenci mít nižší tělesnou hmotnost než jedinci, kteří je nejí, informuje Linus Pauling Institute Micronutrient Information Center. Unce mandlí dodává 163 kalorií, aby se zabránilo neúmyslnému přírůstku hmotnosti.

Mandle a cholesterol

Každá unce mandlí dodává 14 g celkového tuku s 8,8 g zdravého srdce mononenasycených tuků a pouze 1,8 g nasycených tuků. Dieta s vysokým obsahem mononenasycených tuků a nízkým obsahem nasycených tuků může snížit hladinu cholesterolu. Vysoká hladina cholesterolu v krvi zvyšuje vaše riziko některých forem artritidy, jako je dna, podle Langone Medical Center. Každý unce mandlí poskytuje 3,5 g vlákniny, což je další živina, která snižuje hladinu cholesterolu.

Jiná informace

Máte vyšší riziko vzniku dny nebo bolestivé nahromadění kyseliny močové ve vašich kloubech, pokud je vaše výživa vysoká v živočišných bílkovinách, například z masa, ryb a měkkýšů. Mandle poskytují vegetariánský zdroj bílkovin s 6 g bílkoviny na unci. Ačkoli mandle potenciálně poskytují některé výhody pro artritidu, mnoho dalších faktorů ovlivňuje vaše příznaky. Pokud potřebujete pomoc při léčbě nebo prevenci bolesti, poraďte se se svým lékařem. Mohl by doporučit provedení určitých cvičení nebo užívání léků.