Může vitamín b komplex způsobit žluté stolice?

B vitaminy získané z potravinových zdrojů poskytují řadu výhod, včetně zlepšené funkce jater a nervového systému a zdravé pokožky, vlasů a očí. Protože vitamíny B také ovlivňují váš metabolismus, převzetí přebytečných vitaminů v doplňku komplexu B může narušit váš zažívací systém a způsobit změny ve stolici. Žlutá stolice mohou také naznačovat problémy s játry, což je jeden z nežádoucích účinků užívání přílišného množství vitaminu B. Pokud problém přetrvává, obraťte se na svého lékaře.

Barva stolice

Pokud vaše stolice zůstávají odstín hnědé, pravděpodobně nebudete mít co dělat starosti, podle Michaela Picca, gastroenterologa, který odpovídá na otázky pacienta na MayoClinic.com. Změny ve vaší stravě, včetně užívání komplexu vitaminu B, mohou změnit barvu a konzistenci stolice. Množství žluče ve stolici ovlivňuje také barvu. Pokud stolice rychle prochází trávicími ústrojími, nevstřebává mnoho žluči. Vaše stolička se může lehčí a uvolnit. Několik vitamínů B může způsobit průjem.

B-3 a poškození jater

Pokud doplněk komplexu vitaminu B, který užíváte, obsahuje niacin, zkontrolujte etiketu množství tohoto vitamínu – B-3. Doporučený dietní přídavek niacinu se pohybuje od 14 mg do 16 mg denně. Pokud užíváte více než 100 mg niacin denně, mohou vedlejší účinky zahrnovat průjem a zvracení. Užívání niacin ve velkých množstvích může také způsobit poškození jater. Pokud užíváte vitamín B-3 po delší dobu, pravidelně kontrolujte játra, i když vaše stolice nejsou zbarvené.

Vitamin B-5

Pokud užíváte více než RDA vitamínu B-5 – 5 mg – může se také objevit průjem a lehčí stolice. Pokud máte nedostatek vitamínu B-5, známého také jako kyselina pantothenová, může být zapotřebí užívat 10 mg denně. Kromě léčení nedostatku existuje několik lékařsky prokázaných důvodů, proč se užívá extra B-5. Přepněte na doplněk doplňku B, který neobsahuje více než RDA pro kyselinu pantothenovou a zjistěte, zda se vaše žluté stolice vrátí do normální hnědé barvy. Lidé s hemofilií by neměli užívat B komplexní doplňky, které obsahují B-5 – vitamín by mohl zhoršit příhody krvácení spojené s poruchou srážení krve.

Úvahy

Crohnova choroba a další poruchy střev mohou způsobit žluté stolice a průjem. Užívání doplňků komplexu B představuje další nežádoucí účinky vedle poškození jater. Některé jsou poměrně malé – změna barvy a výtoku moči, bolesti hlavy, ospalost a bolest žaludku – ale závažné vedlejší účinky zahrnují dnu, žaludeční vředy a ztrátu zraku. Většina lidí dostává dostatek vitamínu B z jejich stravy. Požádejte svého lékaře, aby zkontroloval příčinu žluté stolice.