O zátkách hlenu

Těhotná žena se může zajímat o věci, které jí předtím nikdy nepřekročily a jedna z těchto věcí může být hlenovou zástrčkou. Možná, že její lékař na prenatální schůzku vyhodil termín “zátka hlenu” a přestože je zvědavá, je příliš rozpačitá, když se zeptá, co to je. Nicméně, věnovat čas na to, abyste zjistili, co je zásuvka hlenu, může pomoci jí cítit lépe připraveni na práci.

Definice

Hlenovitá zátka je hromadění sekrecí, které se tvoří během těhotenství. Je umístěna v otvoru až do dělohy během těhotenství, dokud není vyloučena krátce před porodem.

Účel

Hlenovitá zátka působí jako ochranná bariéra mezi vnějším světem a rostoucím dítětem. Slouží jako zábrana proti bakteriím a bakteriím a chrání plod před infekcemi. Před porodem se šíří děložní čípka, aby vyloučila hlenovou zátku po vagině, aby dítě mohlo být narozeno prostřednictvím růstového kanálu.

Vzhled

Hlenovité zátky mohou vypadat jako hrudníkovitý hlen, který se poněkud podobá hlenu z nosu. To také může vypadat jako vláknité, lepkavé nebo hrudkovitý výtok, zvláště když to vyjde na kusy namísto všech najednou. Hlen může být křehký, mírně růžový nebo čirý. Hlenovitá zástrčka se může objevit najednou ve světě, nebo může vypadat jen málo a jen stěží být viditelná.

Úvahy

Ztráta hlenové zátky může být jedním z prvních příznaků, které brání práci. Může však trvat hodiny, dny nebo dokonce týdny před zahájením práce. Ačkoli mnoho žen je nadšeno, že konečně vidí své hlenové zátky, které se často označují jako “krvavé přehlídky”, to samo o sobě není důvodem pro volání lékaře nebo se domníváme, že práce je bezprostřední.

Mylné představy

Přestože většina žen je si jistá, že budou vědět, když ztratí hlenovou zástrčku, není tomu tak vždy. Vzhledem k tomu, že během těhotenství dochází často k velkému nárůstu vaginálního výtoku, ztráta hlenu není tak nápadná, jak si myslí mnoho žen. To platí zejména u žen, které pravidelně nevenují velkou pozornost na jejich vaginální výtok. Navíc některé ženy nemusí ztratit svou hlenovou zátku, dokud už necítí bolest pracovních kontrakcí, a pak mohou být příliš rozptýleni vědět, nebo se o ni starat, když ji ztratily.

Přestože je obvyklé, že začne během konce třetího trimestru docházet ke ztrátě kousků hlenové zástrčky, některé okolnosti vyžadují telefonní spojení s lékařem nebo porodní asistentkou. Těhotné ženy, které dosud nebyly 36 týdny těhotné, by měly zavolat lékaře, pokud uvidí jakýkoli krevní tkánový hlen nebo jestliže mají po prvním trimestru těhotenství vaginální krvácení.

Varování