Otoky kotníků u dětí

Opuch kotníků je častým příznakem, zejména u aktivních batolat, kteří se učí chodit, a u adolescentů zapojených do sportu. U dětí je otok často zaznamenáván poté, co dítě začalo klečet nebo stěžovat si na obecné příznaky a důkladná prohlídka odhaluje otok. Existuje několik možných příčin otoku kotníku a je důležité je rozlišit, protože by mohly představovat vážnou nemoc.

Infekce

Děti jsou nejčastější věkovou skupinou, která trpí infekcími kloubů. Jak bakterie, tak viry mohou způsobovat infekci v kloubním prostoru kotníku. Existuje také stav nazývaný postinfekční artritida, u kterého děti mají otoky kloubů několik dní nebo týdnů po předchozím, zdánlivě mírném virovém onemocnění.

Symptomy

Opuch kotníků je obvykle bolestivý a je doprovázen jinými příznaky, jako je horečka a zarudnutí, pokud je způsobena infekcí. Snížený rozsah pohybu kotníku a chodidla může být spojen s traumatem nebo systémovým onemocněním.

Diagnóza

Existují dva důležité testy nebo postupy, které jsou důležité při diagnostice otoků kotníků. Rentgenové záření je nezbytné pro diagnostiku zlomenin kotníku. U dětí mohou zlomeniny projít růstovou deskou kosti. Tyto zlomeniny často vyžadují chirurgický zákrok, aby se zabránilo budoucímu postižení a komplikacím. Dalším důležitým postupem je kloubní aspirace, při níž je injekční jehla zavedena do kloubního prostoru pro odvádění tekutiny. Tato tekutina může být hodnocena na přítomnost bakterií a dalších markerů infekce.

Zánětlivé stavy

Existuje několik zánětlivých stavů, které mohou způsobit otok kotníku. Juvenilní idiopatická artritida nebo JIA je zánětlivý stav, který se projevuje otokem nejméně dvou kloubů, z nichž jeden může být kotník. V JIA může být kotník bolestivý a červený a cítit se teplý. Děti mohou mít tuhost kotníku, zejména ráno, a mohou mít vyrážku zbarvenou v lososu a časté horečky horečky. Další systémové onemocnění, které může způsobit otoky kotníků, je Henoch-Schönlein Purpura nebo HSP. Jedná se o zánětlivé onemocnění, které se projevuje nápory modřin na nohách, bolesti břicha a otoky kloubů.

Septické infekce

Septický kloub nebo bakteriální infekce kloubu jsou považovány za lékařskou krizovou situaci, která vyžaduje rychlou odtokovou tekutinu pro identifikaci bakterií a intravenózní antibiotickou terapii. Další potenciálně závažnou infekcí, která vyžaduje okamžitou lékařskou péči, je osteomyelitida nebo infekce kostí v kotníku.