Acetyl-1-karnitinu a onemocnění ledvin

Acetyl L-karnitin, běžně známý jako karnitin, je aminokyselina produkovaná v játrech a ledvinách a uložena ve vašem svalstvu, mozku, srdci a spermatu. Karnitin hraje zásadní roli při oxidaci tuku pro použití jako energie a při dalších důležitých metabolických funkcích. Lidé s onemocněním ledvin nemusí vyrábět dostatek karnitinu k uspokojení metabolických potřeb a mohou potřebovat dietní úpravy, aby zajistily dostatek zásob.

Funkce ledvin

Vaše ledviny jsou orgány ve tvaru fazolí umístěné pod vaší žebry na obou stranách vašeho páteře. Funkce ledvin je filtrace odpadních produktů z krve a jejich odstranění jako moč. Každý den ledviny filtrují asi 200 litrů krve, čímž vylučují až 2 litry vody a odpadu. Odpad pochází z přirozeného rozkladu tělesné tkáně a z jídla, které jíte, a je filtrován v malých jednotkách v ledvinách nazývaných nefrony. U lidí s nemocnými ledvinami ztrácejí nefrony schopnost odfiltrovat odpad, což vede k toxickému nahromadění v krevním řečišti. Diabetes a vysoký krevní tlak jsou dvě nejčastější příčiny selhání ledvin.

L-karnitin

L-karnitin je derivát esenciální aminokyseliny, lysinu. Jméno karnitinu pochází z latinského kořene “carnus”, protože se nachází v bohaté nabídce červeného masa. Vaše tělo obvykle dodává dostatečné množství L-karnitinu k uspokojení metabolických potřeb. L-karnitin je důležitou strukturní složkou buněčných membrán a slouží k přenosu mastných kyselin s dlouhým řetězcem přes mitochondriální bariéru svalových buněk, takže mohou být oxidovány a spáleny na energii.

Onemocnění ledvin a L-karnitin

Italská studie o historii L-karnitinu zveřejněná v lednu 2003 v “Journal of Renal Nutrition” zkoumá kritickou úlohu, kterou L-karnitin hraje v metabolismu, a vysvětluje mechanismy, kterými se pacienti s nemocnými ledvinami stávají nedostatečnými. Zatímco primární příčinou je dědičná neschopnost produkovat dostatečný L-karnitin, sekundární příčiny zahrnují nedostatečnou produkci, nadměrné vylučování a ztráty během dialýzy u nemocných ledvin. Vědci poznamenávají, že doplnění L-karnitinu u ledvinových pacientů vedlo ke zvýšení fyzické funkce, včetně zlepšené funkce svalů, zlepšení krevního tlaku a zlepšení funkce červených krvinek.

Léčba onemocnění ledvin

Neexistuje lék na chronické onemocnění ledvin, nicméně existují kroky, které můžete přijmout, abyste pomohli vaším ledvkům fungovat v plném rozsahu. Řízení krevního tlaku a krevního cukru je důležité, stejně jako pravidelné návštěvy lékaře. Poskytovatel zdravotní péče vám poskytne dietní doporučení ke snížení stresu, který potraviny přináší na vaše ledviny. Než se pokusíte doplnit L-karnitinem, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče.