Mohou antikoncepční pilulky vytvářet vysoký cholesterol?

Antikoncepční pilulky přicházejí v několika formách složených z různých směsí reprodukčních hormonů. Ačkoli antikoncepční pilulky jsou široce používány a účinné, stejně jako všechny léky existují rizika a přínosy spojené s jejich užíváním. Tablety proti narození mohou ovlivnit riziko kardiovaskulárních onemocnění a mohou způsobit mírné změny hladiny cholesterolu.

Cholesterol je mastná látka produkovaná játry, která se používá při výrobě nových buněk a při produkci hormonů a žlučových kyselin. HDL cholesterol pomáhá chránit vaše srdce a cévy, zatímco LDL cholesterol zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Příliš mnoho cholesterolu ve vaší stravě může vést ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi a ke zvýšenému riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění, infarktu a mrtvice. Mezi další faktory srdečního rizika patří kouření, vysoký krevní tlak, obezita, diabetes, rodinná anamnéza a nedostatek pravidelného cvičení. Jíst zdravé potraviny, cvičit a sledovat své hladiny cholesterolu může pomoci kontrolovat tato rizika, ale mnoho léků, včetně antikoncepčních tablet, může také ovlivnit vaše hladiny cholesterolu.

Různé typy antikoncepčních pilulek obsahují různé dávky a poměry estrogenu a progestinu v závislosti na vašich individuálních potřebách a důvodech jejich užívání. Obecně platí, že estrogen v antikoncepčních pilulech může způsobit, že celková hladina cholesterolu stoupá, s nárůstem HDL a poklesem hladin LDL, podle MayoClinic.com. Progestiny mají opačný účinek, což snižuje hladinu HDL a zvyšuje hladinu LDL cholesterolu. Jakýkoli účinek proti narození pilulky na hladinu vašeho cholesterolu bude záviset na relativních množstvích a poměrech přítomných hormonů a také na reakci vašeho těla na tyto hormony. Ve většině případů budou všechny změny, které se vyskytnou, dostatečně malé, že nebudou mít negativní vliv na vaše zdraví.

Kromě změn hladiny cholesterolu může mít antikoncepční tablety další vedlejší účinky, které mají vliv na vaše riziko kardiovaskulárních onemocnění. Podle Lahey Clinic, pokud jste žena nad 35 let, která užívá antikoncepční pilulky a kouří těžce, máte zvýšené riziko srdečního záchvatu a mrtvice. Toto riziko je ještě vyšší, pokud máte jiné kardiovaskulární rizikové faktory, například vysoký krevní tlak. Antikoncepční pilulky také zvyšují riziko vývoje vysokého krevního tlaku, zvláště pokud máte nadváhu, máte vysoký krevní tlak ve své rodině nebo kouřový tabák. Kombinace antikoncepčních tablet a kouření také zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin.

Antikoncepční pilulky jsou pro většinu žen považovány za bezpečné a účinné a podle plánovaného rodičovství mají dodatečný přínos pro jejich antikoncepční účinek. Kombinované estrogenové a progestinové pilulky poskytují určitou ochranu proti osteoporóze, nerakovinovým hrudkám, cystám prsu a vaječníků, rakovině endometria a vaječníků, anémii s nedostatkem železa a nepravidelným menstruačním příznakům. Poraďte se s Vaším poskytovatelem zdravotní péče o tom, zda jsou antikoncepční pilulky pro vás správné, jak by vaše lékařská a rodinná anamnéza mohla ovlivnit vaše rizika a jaká kombinace hormonů by mohla být nejlepší pro vaši individuální situaci.

Cholesterol a kardiovaskulární rizikové faktory

Antikoncepční pilulky a cholesterol

Jiné kardiovaskulární rizika

Výhody antikoncepčních pilulek