Mohou vitamíny pomoci dětem získat váhu?

Přinejmenším 4 procenta dětí a mladistvých jsou podváhou, říká Akademie výživy a dietetiky. Pouze váš dětský doktor vám může říci, zda je jeho mírný stav normální – nebo pokud ohrožuje jeho energii nebo zdraví. Jakmile vyloučíte jakékoliv možné zdravotní komplikace, pomozte mu dosáhnout zdravé hmotnosti tím, že ho povzbudí k jídlu celých, nezpracovaných potravin, které obsahují mnoho vitamínů – stejně jako jiné živiny. Vitaminové doplňky neposkytují kalorie ani stimulují dětskou chuť k dosažení zdravého přírůstku hmotnosti. Pouze kalorie z potravin nebo nápojů pomohou Vašemu dítěti dosáhnout svého potenciálu.

Zdravá strava z příjmu potravy

Vaše dítě může pohltit kalorie ve formě sladkostí, nezdravých potravin a zpracovaných zrn, ale tyto potraviny nabízejí jen málo živin. Bez základních živin je pro vaše dítě těžké vybudovat silné kosti, zdravý mozek a robustní tělo. Ideální způsob, jak vaše dítě dostat živiny, je z celých potravin. Spolu s konkrétními vitamíny, další důležité složky potravin – včetně antioxidantů, vlákniny, bílkovin, sacharidů, tuků a fytonutrientů – poskytují nutriční hodnotu, kterou prostě nemůžete dostat do přílohy.

Kvalitní stravovací možnosti pro zvýšení tělesné hmotnosti dětí

Zdravé potraviny pocházejí ze všech hlavních skupin potravin. Kvalitní potraviny s vysokým obsahem kalorií, jako jsou vejce, máslové máslo, pečená fazole, plnotučné mléko, tvaroh a jogurt, pomáhají svalům vašich dětí růst silně. Mléko podporuje také zdraví kostí. Škrobová zelenina, jako je kukuřice, brambory a sladké brambory, stejně jako hnědá rýže, celozrnné těstoviny a celozrnný chléb nabízejí sacharidové kalorie pro energii. Nenasycené tuky, které pocházejí z avokád, olivového oleje, ořechů a semen, poskytují důležité důležité mastné kyseliny pro zdraví mozku vašeho dítěte. Odřízněte trojúhelníky celozrnné pety, které se ponoří do guacamole nebo hummusu. Nechte ho vyzkoušet granola místo kukuřičných vloček na snídani s hustou kalorií. Udělejte si občerstvení ze sušeného ovoce, jako jsou jablka, meruňky a rozinky. Jiné vysoce kalorické, výživné svačiny zahrnují směs stezky, sendviče z arašídového másla na měkkém celozrnném chlebu a sušenky z banánů, jahod, avokáda, jogurtu a mléka. Všechny tyto potraviny poskytují vitamíny stejně jako minerály a makronutrienty, které dítě potřebuje prospívat.

Další strategie pro získání váhy pro děti

Někdy děti mají averze k určitým vkusům a texturám. Spolupracujte se svým dítětem, abyste našli zdravé potraviny. Pojďte nakupovat s ním a dovolte mu, aby si vybral své zdravé občerstvení. Zajistěte své dítě také v procesu přípravy jídla, dokonce i malé děti mohou oloupat zeleninu nebo šířit arašídové máslo na chleba. Pravidelná rodinná jídla, spíše než popadnutí jídla na cestách, mohou také zvýšit zájem dítěte o jídlo. Příliš vysoký tlak na jídlo se však může vyhnout, a odradit ho. Nabídněte různé druhy zdravých jídel a rozhodněte se, co může tolerovat jejich chuť k jídlu. Dávejte pozor na množství nápojů, které vaše dítě denně pije. Někdy děti naplňují tolik džusu, nebo dokonce mléka, že nemají hlad po jídle.

Doplnění stravy vašeho dítěte

Poraďte se s lékařem vašeho dítěte o používání vysoce kalorických doplňkových nápojů pro děti, které absolutně odmítají vyzkoušet nové potraviny. Pokud máte obavy, že vaše dítě nevyžaduje vyváženou výživu v celých potravinách, zeptejte se také na vhodnou výživu vitamínů. Věk a velikost vašeho dítěte pomáhají určit nejlepší typ vitamínového doplňku, včetně dávky a kombinace nabízených živin. Také se obraťte na svého pediatra nebo diety na výběr vitamínů, které nemají stejnou kvalitu nebo účinnost.