Vliv kofeinu na krevní destičky

Podle zprávy CBS News je kofein americkým palivem. Více než 50 procent Američanů denně vypije tři až čtyři šálky kávy, čímž dosahuje více než 330 milionů šálků. Ale to je jen káva. Pokud zahrnujete věci, jako je čaj a nealkoholické nápoje s kofeinem, skočí na 80 procent Američanů, kteří pijí jednu nebo více kofeinů. Při celé spotřebě kofeinu je důležité pochopit, co kofein dělá vašemu tělu, včetně toho, co může dělat s krevními destičkami v krvi.

Kofein

Kofein je přírodní látka nalezená v rostlinách, jako jsou například ty, které vyrábějí čaj, kávu a kakao. Je to diuretikum a stimulátor centrální nervy a rychle se vstřebává do mozku. Nemá žádnou nutriční hodnotu. Protože kofein je stimulátorem centrální nervy, může vás zvýšit pozornost a poskytnout dočasné zvýšení energie. V malých dávkách, jako jsou například dvě až čtyři šálky kávy denně, kofein je pro většinu lidí bezpečný, ale příliš mnoho kofeinu vytváří příznaky jako neklid, úzkost, podrážděnost, bolesti hlavy a abnormální srdeční rytmy. Kofein se nalézá v kávě, čaji, nealkoholických nápojích, čokoládě a mnoha léky.

Trombocyty

Trombocyty jsou nejmenší ze tří typů krevních buněk: červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček. Normální počet trombocytů v těle je mezi 150 000 a 350 000 na mikrolitr krve. Trombocyty se produkují v kostní dřeni. V jistém smyslu jsou to přirozené obvazy vašeho těla. Když trpíte poraněním nebo střihem, krevní destičky se spojují, aby vytvořily krevní sraženinu a zastavily krvácení. Pokud je počet trombocytů nízký, máte vyšší riziko komplikací krvácení.

Lékařský výzkum

Vědci hledali možnou souvislost mezi kofeinem a krevními destičkami. Studie z roku 2008 publikovaná v časopise British Journal of Nutrition se zabývala konzumací kávy a kofeinu a jejími účinky na krevní destičky. Studie zahrnovala 10 zdravých jedinců, kteří konzumovali kávu během dvou setkání. Polovina vypila 200 ml kávy a druhá polovina užívala 180 mg kofeinu s 200 ml vody. Zatímco káva měla antipatogenní účinek, krevní destičky u subjektů, které konzumovaly pouze kofein, nezaznamenaly žádnou změnu. Studie prokázala, že zatímco káva může ovlivňovat krevní destičky těla tím, že snižuje jejich schopnost slepit se, není to kofein, který má tento účinek.

Úvahy

Zatímco kofein sám o sobě neovlivňuje krevní destičky, může vyvolat další nežádoucí účinky, pokud jsou spotřebovávány ve velkém množství. Americká rada lékařských sdružení pro vědecké záležitosti tvrdí, že průměrná spotřeba kávy a čaje je pro většinu jednotlivců pravděpodobně bezpečná, ale doporučuje omezit spotřebu na tři 8 oz. Šálek kávy denně nebo pět porcí kofeinovaných nealkoholických nápojů nebo čaje. Pokud trpíte kyselým refluxem, vysokým krevním tlakem, chronickými bolestmi hlavy nebo nepravidelnými srdečními rytmy, poraďte se s lékařem, pokud jde o příjem kofeinu.