Alergie na vápno

Alergie na vápno vyvolává příznaky podobné těm, které byly pozorovány při alergii na citrusy, vysvětluje webová stránka ImmunoCAP. Požití vápenných produktů nebo dotýkání jakékoli části vápna může způsobit kožní reakce u osob alergických na ovoce. Pokud se vyvine vyrážka, navštivte svého lékaře k přesnému stanovení diagnózy a léčby. Vyhýbání se vápnám a výrobkům obsahujícím vedlejší produkty vápna je považováno za nejlepší způsob, jak zvládnout alergii na vápno.

O potravinových alergiích

Potravinová alergie nastane, když váš imunitní systém podle Clevelandské klinice chybí určité proteiny z určitých potravin jako nebezpečné látky. Když jíte vápno, imunitní systém ho napadá uvolněním protilátek. Tyto protilátky instruují vaše žírné buňky, aby vytvořily histamin. Vysoká hladina histaminu způsobuje podráždění tkání v dutinách, plicích a na pokožce. Příznaky potravinové alergie se mohou pohybovat od mírné až těžké a mohou být život ohrožující.

Účinek: Kontakt s dermatitidou

Kontaktní dermatitida je běžný účinek alergie na vápno. Tento alergický stav pokožky se běžně objeví během jednoho až tří dnů po kontaktu s vedlejšími produkty vápna. To se obvykle nachází na nohou a ruce a je považováno za bolestivější než svědění. Zánět a zarudnutí kůže je nejběžnějším vizuálním příznakem. Pokud je poškrábání, může kůže prasknout a stát se zranitelnou sekundární infekcí. Podle webových stránek společnosti Chennaionline mohou studené namočení a studené komprese pomoci zmírnit bolest a zarudnutí.

Účinek: Kontakt s kopřivkou

Kontaktovat kopřivku nebo kopřivku je plochá červená vyrážka, která se vyvine po kontaktu pokožky s vápnem. Úle jsou extrémně svědící a rostou v náplastech s výraznými hranicemi. Úle mohou vyvinout a zmizet z jakéhokoli zřejmého důvodu, vysvětluje klinice Mayo. Úlevy jsou léčeny perorálními antihistaminiky, hydrokortizonem nebo předepsanými kortikosteroidy. Antihistaminika zabraňují tělu produkovat histamin, zatímco hydrokortizon a kortikosteroidy snižují zánět kůže a zmírňují svědění.

Další příznaky

Jiné příznaky alergie na vápno mohou zahrnovat ty, které jsou společné s jinými potravinovými alergiemi, jako je přetížení nosu, komplikace dýchání a podráždění očí. Nosní kongesce může vést k bolest dutin, postnasal kapání nebo runny nos. Dýchací komplikace mohou způsobovat dýchavičnost, dýchavičnost a kašel. Oči se mohou stát vodnaté a červené.

Varování

Závažná alergická reakce na vápnitý přípravek může způsobit anafylaktický šok, potenciálně život ohrožující stav, ve kterém celé tělo zažívá alergickou reakci. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, jestliže po jídle vápna vyvine opuch rtů, slabý puls nebo pocit slabosti.