O použití hole s náhradou kyčle

Po výměně kyčelního kloubu se možná budete chtít vrátit ke svým běžným denním aktivitám. Použití hůlky vám umožní bezpečněji chodit a snížit riziko pádu. Podívejte se na fyzikálního terapeuta, který vám zajistí správnou techniku ​​předtím, než se po chirurgickém zákroku pokusíte projít s třtinou.

Funkce

Účelem hůlky je poskytnout podporu hojivým svalům a měkkým tkáním kolem umělého kyčle, zmírnit nepohodlí a zlepšit stabilitu. Po operaci náhrady kyčelního kloubu trvá postup od chodce k holení několik týdnů. Obvykle se přesunete na třtinu, když můžete plnou váhu na operovanou nohu a stát bez podpory chodce. Pokud neexistují problémy s vyvážením v důsledku základního zdravotního stavu, můžete očekávat, že nakonec budete chodit s normální chůzí bez holeně po operaci náhrady kyčelního kloubu.

Měření

Výška hole je důležitá pro to, aby podpora umělého kyčle byla optimální a aby bylo zachováno přirozené vyrovnání těla. Hůlka, která je příliš vysoká, vám zabrání v dostatečném posunu dolů, aby podpořila nový kyčle. Hůlka, která je příliš nízká, táhne tělo z rovnováhy. V obou případech může mít nepříznivá měřená trubka za následek abnormální chůzi a nakonec bude mít za následek zbytečné namáhání svalů a kloubů.

Typ

Většina lidí použije přímou srst po operaci náhrady kyčelního kloubu. Ať už je to nastavitelná, kovová třtina nebo dřevěná třtina je obvykle osobní preference. Výhodou nastavitelné třtiny je, že v budoucnu můžete změnit výšku nebo ji předat někomu jinému. K dispozici jsou také různé rukojeti. Váš fyzický terapeut vám může doporučit ten nejlepší typ. Standardní, zakřivená rukojeť může být například vhodná pro lidi, kteří mají silné zápěstí a kteří budou dočasně používat cukrovku. Ale hůl s více ergonomicky tvarovanou rukojetí může být lepší alternativou pro lidi, kteří mají bolesti nebo slabost v rukou nebo zápěstích a kteří mohou vyžadovat dlouhou trnu.

Chůze

Váš fyzikální terapeut zajistí, že budete postupovat od chodce k hůlce bezpečně. Chcete-li zajistit dostatečnou podporu umělého kyčle, musíte projít s hůlkou v opačném ruce. U některých lidí se to může zdát neoptimální. V běžné chůzi se však vaše opačné rameno a noha houpají dopředu. Pokud potřebujete zvýšenou stabilitu, může terapeut doporučit použití dvou hole a prokázat způsob jejich použití.

Schody

Schody mohou být první pokusy skličující, ale váš fyzikální terapeut poskytne pokyny, jak je bezpečně řídit. Pravidlo spočívá v tom, že hůlka vždy zůstává s operovanou nohou, ať už stoupáte nebo sestupujete po schodišti. Silná noha jde nejprve při lezení po schodech a operovaná noha klesá nejprve při sestupu. Zůstaňte soustředěni na úkol, když se přiblížíte schody, zejména pokud nejsou zábradlí. U domova se ujistěte, že osvětlení na schodech je dostatečné pro vnitřní a venkovní prostory. Zvýrazněte okraj kroku s protiskluzovou páskou, kterou lze zakoupit u dodavatele zdravotnického zařízení nebo v obchodě s hardwarem.