Alopecie a laktózy

Alopecie je lékařský termín pro jakoukoli formu vypadávání vlasů, podle Americké asociace ztrát vlasů. Mnoho faktorů může vyvolat alopecii a stav zůstává z vědeckého hlediska nejasně pochopitelný. Výzkum naznačuje souvislost mezi intolerancí alopecie a laktózy – neschopností metabolizovat cukr nacházející se v mléčných výrobcích, jako je mléko – ačkoli existuje málo vědeckých důkazů, které jednoznačně podporují toto tvrzení.

Teorie / spekulace

Podle studie z roku 2006, kterou publikoval K. Mustalahti v “Indian Journal of Pediatrics”, byla u dětí postižených celiakií – autoimunitní poruchou charakterizovanou nesnášenlivostí lepku – nesnášenlivost laktózy z důvodu narušení absorpce laktózy. Alopecie je jedním z mnoha neintestinálních příznaků spojených s celiakií, podle MedHelp.org, což může naznačovat, že ti, kteří narazí na intoleranci laktózy a alopecii, mohou mít jako celkovou příčinu celiakii.

Typy

Nejčastější formou alopecie je androgenetická alopecie – obecně známá jako plešatost mužského nebo ženského typu, podle americké asociace na ztrátu vlasů. Alopecia areata, kde imunitní systém napadá vlasové folikuly, postihuje dvě ze 100 lidí a vede k částečné nebo úplné ztrátě vlasů z hlavy a v některých případech z celého těla. Alopecie jizvy postihují zhruba 3 procenta pacientů se ztrátou vlasů a výsledkem je možná trvalá a neodvolatelná zkáza vlasových folikulů. Jizva alopécia nakonec zatkne sama sebe, nicméně velmi často jen jizva tkáň zůstává na místě, kde vlasy kdysi rostly.

Gastrointestinální nemoci

Podle lékařských zpráv dnes sekundární nedostatek laktázy, kdy tenké střevo produkuje nedostatečné množství laktázy, enzymu potřebného k rozpadu laktózy, může být spojeno s chronickými gastrointestinálními chorobami, jako je Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida a gastroenteritida.

Úvahy

Pokud pocítíte alopecii v kombinaci s nesnášenlivostí laktózy nebo problémy, které tráví mléčné výrobky, poraďte se se svým lékařem. On nebo ona může navrhnout dietu bez laktózy po dobu několika týdnů jako test, zda alopecie ustoupí. Pokud tomu tak není, můžete také zvážit celiakii a po několika týdnech sledovat bezlepkovou dietu, abyste zjistili, zda se alopecie zvrátit.

Varování

Určitý nedostatek vitamínů a minerálů se může projevit po přijetí bez laktosy. Podle lékařských zpráv Dnes by se vápník, vitamin A, bílkovina, vitamin B-12 a vitamin D mohly stát nedostatkem odstranění mléčných výrobků z výživy. Ujistěte se, že předtím, než vyloučíte mléko nebo mléčné výrobky z vaší stravy, promluvte se svým lékařem nebo kvalifikovaným dietetikem nebo odborníkem na výživu.