Hnědá rýže a hubnutí

Zdravá výživa pro stálou úbytek hmotnosti by měla být složena z různých potravin – ale je pravda, že některé mohou být účinnější než jiné. Ačkoli hnědá rýže není zvláště málo kalorií, její sýrařské vlastnosti a jedinečný výživový profil jí dávají možnost, jak vám pomohou zklidnit.

Nutriční hodnoty

Podle amerického ministerstva zemědělství má 1 šálek vařené hnědé rýže, která pochází z asi 1/4 šálku suché rýže, 215 kalorií, 5 gramů bílkovin, 1,75 gramů tuku, 45 gramů sacharidů a 3,5 gramů vlákniny . Stejné množství vařené bílé rýže má 205 kalorií, 4,25 gramu bílkovin, 0,5 gramu tuku, 45 gramů sacharidů a 0,6 gramu vlákniny. Další rozdíly spočívají v obsahu výživy. Hnědá rýže má více než dvojnásobné množství fosforu jako bílé rýže, téměř trojnásobek množství železa a čtyřnásobek množství hořčíku.

Ztráta hmotnosti a sycení

Satiation, pocit pocit plné a spokojený po jídle, je důležitý faktor při hubnutí. Pokud se cítíte vyčerpaná, nemusíte jíst co nejvíce kalorií při jídle a můžete dokonce zažít méně chutí a jíst méně během dne. Dvě živiny, které jsou zodpovědné za sílu hnědé rýže, jsou pomalu působící složité sacharidy a vlákniny. Když jíte jídlo, které je bohaté na vlákninu, produkt se rozšiřuje, když přichází do styku s tekutinou v trávicím systému, a cítíte se plnější a spokojenější. Vláknina je také faktorem ke snižování vysokého krevního tlaku a vysokých hladin cholesterolu v krvi, které jsou často spojeny s obezitou.

Vědecké výsledky

Ve výsledcích studie publikované v roce 2008 o výzkumu výživy subjekty, které konzumovaly směs hnědé rýže a celozrnné černé rýže v průběhu šesti týdnů, ztratily větší váhu a více tělesného tuku než jedinci, kteří konzumovali převážně bílou rýži . Existují také důkazy, že dokonce i izolované složky hnědé rýže by mohly mít výhody pro kontrolu hmotnosti. V článku o výzkumu výživy z roku 2011 autoři nastínili výsledky studie, která měřila vztah mezi vedlejšími produkty fermentace hnědé rýže a obvod pasu. Subjekty, které obdržely vedlejší produkt hnědé rýže, měli během 12 týdnů zkušební doby větší snížení obvodu pasu než subjekty, které obdržely směsný obilný produkt.

Faktory a omezení

Kolik hmotnosti můžete ztratit a jak dlouho ji můžete držet, závisí na mnoha faktorech, včetně věku, rychlosti metabolismu, celkové stravy a úrovně aktivity. Jedení hnědé rýže je jen malá část úspěšného stravovacího plánu pro snížení tělesné hmotnosti a ovlivňuje to, kolik jíte a co přidáte do rýže. Velký kousek másla by například mohl podstatně znemožnit mnoho z výživových přínosů rýže přidáním kalorií, nasycených tuků a cholesterolu bez mnoha vitaminů. Než provedete významné změny ve vašem jídelním plánu, poraďte se se svým lékařem.