Příznaky alergie na mandle u kojenců

Jak je uvedeno v Americké akademii rodinných lékařů, potravinová alergie je nežádoucí reakcí na potraviny, která je zprostředkována imunitním systémem. Mandle, typ druhu stromu, jsou jedním z nejběžnějších spouští, spolu s vejci, mlékem, sóji, pšenici, arašídy, ryby a měkkýšů. Potravinová alergie u kojenců může být obzvláště obtížná, protože dítě není schopné projevit nepohodlí nebo vysvětlit příznaky.

Dějiny

Alergie na mandle se nejprve vyvine, když je dítě krmeno potravinovým produktem s mandlemi a tvoří imunoglobulin E nebo IgE jako odpověď na mandle. IgE je typ proteinu, který zprostředkovává alergické reakce. Když dítě znovu narazí na mandle, IgE reaguje na bílkoviny v mandlích a uvolňuje zánětlivé chemické látky, které způsobují alergickou reakci. Zatímco kojenci nejsou zpravidla krmeni mandlemi, mandle lze nalézt v řadě dalších jídel, včetně salátů, salátových dresingů, omáček, chleba na maso, palacinky, vegetariánské hamburgery, těstoviny, rybí pokrmy, koláče a koření.

Typy

Nejzřetelnější příznaky alergie na mandle u kojenců zahrnují kožní projevy alergie. Patří sem reakce, jako je kopřivka, zarudnutí kůže nebo otoky. Kýchnutí, kašel, sípání a objevující se potíže s dýcháním jsou známky toho, že se alergická reakce postupuje. Dítě může také zvracet, i když to může být obtížnější zjistit, jestliže dítě obvykle po jídle spikne. Výkřik dítěte může znít mnohem víc, nebo se může změnit hlas tónu dítěte. Toto je znamení, že dýchací cesty jsou omezeny jako součást alergické reakce. Zatímco pouze jeden nebo mnoho z těchto příznaků může nastat, reakce se obvykle stane minutu až hodinu po expozici mandlí.

Rizikové faktory

Děti mají největší riziko vzniku alergických příznaků mandlí, protože alergie na potraviny jsou nejčastější u kojenců a batolat. Jiné alergie, jako například arašídy, jiné ořechy, mléko, sója nebo vejce, také způsobují, že dítě bude mít příznaky alergie na mandle. Kromě toho, mít rodinného příslušníka s alergiemi nebo s ekzémem dává kojence vyšší riziko vzniku alergie na mandle.

Diagnóza

Pečlivý popis příznaků a časová osa příznaků dítěte může pomoci lékaři určit, zda je pravděpodobné přítomnost alergie na mandle. Pokud je obava z této alergie vysoká, může být pro diagnostiku provedeno kožní testování. Při tomto testu se malá část extraktu mandlového alergenu poškrábá na povrch kůže pomocí plastového zařízení. Po 20 minutách se změří reakce kůže na alergen. Ke stanovení úrovně IgE na mandle lze provést také krevní testování.

Léčba

Příznaky alergie na mandle se mohou pohybovat od nepříjemného až po život ohrožující. I když je počáteční reakce mírná, je důležité si uvědomit, že budoucí reakce by mohla být život ohrožující. Prvním krokem léčby je úplné vyloučení mandlí, včetně mandlí v jiných potravinách. To vyžaduje pečlivé čtení etiket. Někteří pediatři mohou doporučit, aby dítě nebylo uvedeno do jiných potenciálně alergenních potravin až do pozdějšího věku, ale mělo by to být projednáno s vlastním lékařem dítěte. Dále může být injekční epinefrin v dávce dítěte předepsán pro použití v případě reakce při náhodné expozici.