Barramundi nutriční informace

Australská ryba s pečlivou strukturou a mírnou, máslovou příchutí, barramundi je také známá jako obří orchidej nebo netopýr. Barramundi je všestranná, šetrná k životnímu prostředí a výživná alternativa k mořským plodům, které mohou být nadměrně loveny nebo kontaminovány znečišťujícími látkami, jako je rtuť nebo polychlorované bifenyly, uvádí reportérka “The Atlantic” spisovatel Barry Estabrook. Použijte ho v jakémkoliv receptu na mořskou řezu nebo červenou chuť, která vyžaduje grilování, pražení, broušení nebo sekání. National Smart Seafood Guide doporučuje vybrat pouze barramundi chovaný ve Spojených státech, protože jiní nejsou tak vysoce regulovaní.

Nízký obsah tuku

6letý filet čerstvého barramundi obsahuje 140 kalorií a 13 procent z tohoto množství – přibližně 18 kalorií nebo 2 gramy – pochází z tuku. Pro ženu na 2 000 kalorické dietě by porce barramundi dodávala pouze 2 až 3,5 procent její doporučené denní meze tuku. Barramundi neobsahuje nasycený tuk, přestože má 70 miligramů cholesterolu, což je 23 procent z celkového počtu zdravých dospělých, kteří by měli mít každý den. Společnost Columbia Health ujišťuje, že i přes obsah cholesterolu, přínosy pro ryby, jako je barramundi, stále činí vhodnou volbu ve vyvážené stravě.

Je bohatý na omega-3 mastné kyseliny

Podávání některých komerčně vyráběných barramundi obsahuje asi 1 gram omega-3 mastných kyselin, téměř stejně jako 1,5 gramů omega-3 mastných kyselin, které se vyskytují v každé dávce mastných ryb, jako je losos, makrela nebo sleď. Neexistuje doporučená denní dávka omega-3 mastných kyselin, ale konzumace dvou porcí ryb, jako je barramundi týdně, přinese většinu dospělých dostatek, říká Lékařská škola University of Massachusetts. Dieta s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin může pomoci snížit hladinu cholesterolu a snížit riziko srdečních onemocnění, rakoviny a neurologických poruch.

Výborná volba bílkovin

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí říkají, že průměrná dospělá žena potřebuje 46 gramů bílkovin denně, zatímco člověk by měl mít asi 56 gramů. Barramundi dodává 35 gramů bílkovin ve filé o obsahu 6 uncí – to je 76 procent ženského proteinu RDA a 62 procent lidského denního množství bílkovin. Můžete mít větší šanci vyhnout se chronickým onemocněním, jako je cukrovka, rakovina a srdeční onemocnění, pokud získáte více bílkovin z rostlinných zdrojů, drůbeže nebo mořských produktů, než z červeného nebo zpracovaného masa.

Rozmanitost vitaminů a minerálů

Stejně jako všechny ryby je barramundi zdrojem řady základních vitaminů a minerálů, které podporují imunitní, kardiovaskulární a nervový systém, včetně selenu, zinku, hořčíku, vitaminu A a vápníku. Každé 6-unce filé barramundi obsahuje 40 miligramů vápníku, nebo 4 procenta z denní dávky 1000 miligramů doporučené pro dospělé. Barramundi poskytuje také přibližně 4% požadovaného příjmu vitamínu A pro dospělé.