Jsou hnědá rýže a sladké brambory dobré pro akné?

Akné je jedním z nejčastějších zdravotních problémů, které postihují kůži, podle studie zveřejněné v lednu 2008 v časopise Journal of the American Academy of Dermatology. Přestože jsou u dospívajících časté, více než 70 procent dospělých ve věku nad 20 let bojuje s akné. Některé potraviny, včetně hnědé rýže a sladkých brambor, mohou pomoci při snižování příznaků akné u akné trpící všechny věkové kategorie.

Pozadí

Stejně jako mnoho chronických onemocnění, akné má několik základních příčin. Rizikové faktory pro akné zahrnují rodinnou anamnézu akné, užívání léků na ucpávání pórů, užívání tabáku a špatnou hygienu obličeje. Podle studie publikované Elsa H. Spencer, Ph.D., lékařské fakulty Univerzity George Washingtona, dieta hraje důležitou roli ve vývoji akné. Spencer poznamenává, že některé dietní modifikace mohou snižovat trio přispěvatelů akné: expozice volným radikálem, zánět a zvýšená hladina inzulínu.

Hnědá rýže

Hnědá rýže je celozrnné, které je bohaté na vlákninu a thiamin. Také, hnědá rýže má nízké glykemické zatížení, což znamená, že je trávení pomalu tělem. Nízká glykemická zátěžová jídla nezvyšují hladiny inzulínu stejně jako potraviny s vysokým glykemickým zatížením. Výzkum zveřejněný v dubnu 2008 “Journal of Dermatological Science” zjistil, že přijetí stravy s nízkým glykemickým zatížením významně zlepšilo příznaky akné u skupiny 30 mužských výzkumných subjektů.

Sladké brambory

Sladké brambory jsou bohaté na dietní vlákninu, vitamín C a draslík. Stejně jako hnědá rýže mají sladké brambory nízké glykemické zatížení. Kniha výživy Loren Cordain, “Dieta pro léčbu akné”, poznamenává, že vysoká hladina volných radikálů na pokožce může přispět k tvorbě akné. Antioxidanty jsou přírodní sloučeniny v potravinách, které ničí volné radikály. Sladké brambory jsou vynikajícím zdrojem antioxidační třídy známé jako karotenoidy.

Úvahy

Zatímco dietní úpravy mohou pomáhat zlepšit symptomy akné u některých lidí, dieta by měla být kombinována s lékařskou léčbou předepsanou lékařem. Také žádná výzkumná studie nezkoumala účinky sladkých brambor nebo hnědé rýže na akné. Dalšími způsoby, jak můžete bojovat proti akné, je vyhnout se vysokým glykemickým zatížením potravin, jako jsou rafinované zrna, a konzumovat stravu bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu.