Jsou mrkev výkrm?

Jelikož se jedná o nízkokalorické potraviny, mrkev patří k nejlepším možnostem, protože v extrémně lehkém balíku poskytuje množství nezbytných vitaminů, minerálů a živin. Zatímco pokrmy, které obsahují mrkev, mohou být výkrmy, pokud jsou připraveny s množstvím bohatých, vysokotučných ingrediencí, občerstvení na čerstvé mrkev rozhodně neztrácí stravu.

Nutriční hodnoty

Jak uvádí americká ministerstva zemědělství, 1 šálka nasekaných surových mrkví má asi 50 kalorií, 1 gram bílkovin, 0,3 gramu tuku, 12 gramů sacharidů, 3,6 gramů vlákniny a 6 gramů přírodního cukru. Jediná střední mrkev, která váží asi 60 gramů, má přibližně 25 kalorií, 0,5 gramu bílkovin, 6 gramů sacharidů, 1,7 gramu vlákniny a 3 gramy cukru. Jejich nízkokalorický a beztukový obsah je zdravým doplňkem jakékoli stravy.

Nutriční profil

Jak mrkev, tak surová a vařená, má velmi nízkou hodnotu hustoty energie. Ve zprávě Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění se uvádí, že potraviny s nízkou hodnotou hustoty energie jsou nejlepší pro ztrátu hmotnosti a udržení ji, protože mají nízkou hodnotu kalorií, ale vysoký obsah vláken a vody, které vám pomáhají zůstat plné po dlouhou dobu. Podle CDC jsou mrkve také jedním z nejlepších potravinových zdrojů vitaminu A. Získání dostatečného množství tohoto vitaminu pomáhá podpořit zdravý růst, kůži, zrak a imunitu. Když se uvaří, zvyšuje se množství vitamínu A, které může absorbovat tělo. Zatímco 1/2 šálku surové mrkve splňuje 150 procent doporučené denní dávky vitamínu A, 1/2 šálku vařené mrkve splňuje 270 procent RDA.

Příprava

Způsob, jakým připravujete mrkev, způsobuje významný rozdíl v tom, zda může zvětšit váhu. Zatímco surové mrkve mají poměrně nízkou hodnotu kalorií, časopis “Cooking Light” uvádí, že jediný krajíc mrkvového dortu se smaženým sýrem má více než 320 kalorií, 10 gramů tuku a 40 miligramů cholesterolu a o kus mrkvových polévek má asi 190 kalorií, 5 gramů tuku a 90 miligramů cholesterolu. Dokonce i sautéing obyčejné mrkve v oleji může mít vliv, protože 1 polévková lžíce olivového oleje přidá asi 120 kalorií a 13,5 gramů tuku na porci mrkve.

Úvahy

Pokud sledujete svou váhu, je moudré mít na paměti, kolik kalorií denně konzumujete, stejně jako vybrané potraviny. Například, pokud budete jíst velký večerní mrkvový salát, ale pak budete mít hustý krajíc z čokoládového dortu, můžete stále skončit s konzumací více kalorií, než byste měli s typickým jídlem a dezertem. Jedení extra porce mrkve pravděpodobně nebude podporovat přírůstek hmotnosti, ale pokud budete pravidelně jíst více kalorií, než spálíte, časem získáte váhu.