Mohou probiotika pomoci vředům?

Přibližně 20 milionů dospělých trpí někdy v životě peptickým vředem, hlásí lékařské centrum University of Maryland. Žaludeční vředy jsou závažným onemocněním, které zvyšuje riziko žaludečních infekcí a chronické gastrointestinální bolesti. Kromě doporučení svého lékaře, možná budete chtít vzít probiotika na pomoc vředu.

Peptické vředy

Peptické vředy jsou výsledkem infekce specifického typu bakterie známého jako H. pylori. Přirozený výskyt bakterií H. pylori v žaludku může poškodit tlustou výstelku žaludku. Tenká žaludeční výstelka může způsobit poškození a zničení žaludku v žaludku. Rickovy faktory pro peptické vředy zahrnují obezitu, použití nesteroidních protizánětlivých léků, stres a diabetes. Probiotika mohou pomoci v boji proti bakteriím H. pylori, které způsobují zmatek uvnitř vašeho žaludku.

Důkaz

Podle recenzního dokumentu publikovaného v dubnu 2006 “Alimentary Pharmacology & Therapeutics”, existují dostatečné důkazy, že probiotika mohou pomoci snížit riziko a zrychlit zotavení z peptického vředu. Například výzkumná studie z roku 2001 vedená vědci na tchajwanské Národní univerzitě Cheng Kung zjistila, že doplnění probiotika Lactobacillus z mléčných výrobků pomohlo podpořit dobu hojení u skupiny 100 dobrovolníků, kteří byli nakaženi H. pylori. Probiotika napadají infekci H. pylori mnoha způsoby.

Jak fungují

Výše zmíněný dokument “Alimentary Pharmacology & Therapeutics” uvádí, že probiotika produkují velké množství bakteriocinů – aturových antibiotických sloučenin. Také probiotika soutěží s H. pylori na zdroje jako kyslík, potraviny a prostor. Probiotika také snižují zánět v žaludku. Zatímco malé množství zánětu může pomoci při hojení, příliš mnoho zánětu může zasahovat do hojení žaludku. Nakonec probiotika pomáhají zpevnit žaludek silnější a odolnější poškození.

Úvahy

Stejně jako všechny doplňky stravy, probiotika by neměla být užívána, pokud není schválena lékařem. Také probiotika sama o sobě nemusí pomoci vředu. Probiotika fungují nejlépe v kombinaci s antibiotickými a lifestyleovými terapiemi, jako je ztráta hmotnosti, cvičení, konzumace zdravé stravy bohaté na vlákniny a vyhýbání se tabáku. Zdroje přírodních probiotik zahrnují kimchi, kefír a jogurt.