Polyp nebo cyst v dutině sinusu

Nosový polyp nebo cysta je malý růst ve svazkové dutině ve tvaru slz. Drobné nosní polypy se často neobjevují, protože nezpůsobují žádné příznaky. Jak rostou, stávají se zřejmějšími v důsledku nosní obstrukce a bolesti sínusového tlaku. Přestože někdo může vyvinout nosní cysty, jsou častější u dospělých, kteří trpí astmatem, sinusovými infekcemi nebo alergiemi, podle Mayo Clinic. Děti s cystickou fibrózou mají také větší pravděpodobnost vývoje nosních polypů.

Symptomy

Nosní cysty obvykle způsobují zánět a otok v dutině dutiny, což vede k infekcím sinusu. Mnoho příznaků nazálních cyst je stejných jako sinusitida a zahrnuje nazální výtok ve formě runny nos nebo postnasální kapa, chronické přetížení sinusu, obstrukce nosu, ztráta zápachu a chuti, bolest při tlaku sinusu a chrápání.

Příčiny

Ačkoli není jasné, proč se vyvinou nosní polypy, je pravděpodobné, že jsou způsobeny alergiemi a chronickými sinusovými infekcemi. Nosní podšívka má mnoho malých krevních cév, které se mohou vyvinout do nosních polypů. Nosní cysty se mohou vyvinout kdekoli v dutině dutiny, ale jsou obvykle vidět v blízkosti otevření dutin.

Prevence

Podle Mayo Clinicu prevence nazálních cystů zahrnuje léčbu a léčbu astmatu a alergií, vyhýbání se dráždivým účinkům, jako je cigaretový kouř, udržování dobré hygieny, udržování zvlhčovače v domácnosti, pokud je vzduch suchý a použití fyziologického roztoku jako nosní sprej nebo sinus umýt.

Léčba

Mírné případy nosních polypů jsou léčeny buď předepsaným ústním nebo nosním sprejovým steroidem, podle Národní knihovny medicíny. Steroid se smrští polypy, dokud nejsou pryč. V závažnějších případech může lékař doporučit chirurgické odstranění cyst. Po operaci mohou steroidy zabránit vývoji nových nosních polypů.

Komplikace

Nosní cysty mohou způsobit chronickou nebo opakovanou sinusitidu. Nosní polypy mohou překážet nosu, zabraňovat správné drenáži a proudění vzduchu. To vytváří dokonalé prostředí – teplé a vlhké – pro růst bakterií, který může vést k infekci dutin. Nalézární polypy mohou také způsobit spánkovou apnoe, což je podmínka, kdy člověk přestane dýchat po krátkou dobu během spánku. Ve vzácných a těžkých případech mohou nosní polypy způsobit fyzické deformace tváře, jako je rozšíření očí nebo rozšíření nosu.