Strava pro roztrhané vazivo

Roztrhané vazivo může být oslabujícím zraněním, které vám brání v užívání vašich oblíbených aktivit po několik týdnů nebo měsíců. Obnova z roztrhaného vaziva vyžaduje trpělivost a péči, aby správně podporovala vaše léčebné tkáně a zároveň se vyhnula dalším škodám. Vaše strava a výživa hrají důležitou roli při zajišťování úspěšného zotavení.

Ovoce a zelenina

Přidejte množství ovoce a zeleniny, které mají vysoký obsah antioxidantů, do vaší stravy, aby se uzdravilo zranění vazů. Podle vědců oddělení vědy o sportu v nemocnici Orthopedic Specialist, Murray v Utahu účastníci studie užívali antioxidační doplňky dva týdny před a tři měsíce po operaci k léčbě roztrhaného předního křížového vazu, jednoho z vazů, který stabilizuje koleno. Ve srovnání s kontrolní skupinou výsledky ukázaly snížené hladiny zánětlivých molekul nazývaných isoprostanes ve skupině, která užívala antioxidanty, což znamená snížení zánětu a léčení. Studie byla zveřejněna v časopise “Redox Report” z roku 2009.

Vitamín C

Udělat potraviny obsahující vitamín C součástí vaší opravy stravy. Tento vitamin je užitečnou živinou pro opravu všech spojivových tkání kvůli své roli ve výrobě kolagenu, což je důležitý protein, který tvoří strukturální základ šlach a vazů. Vitamín C byl úspěšně použit k prevenci zánětu po chirurgickém zákroku v oblasti vazů v studii publikované v březnu 2009 v časopise “Free Radical Biology and Medicine”. Potraviny s vysokým obsahem vitamínu C zahrnují jak sladké a horké papriky, čerstvé bylinky, jako petržel a tymián, tmavě zelenou zeleninu, citrusové plody a jahody.

Protein

Vysoce kvalitní zdroje bílkovin, jako je losos a chudé maso, poskytují bílkoviny pro opravu kostí, šlach a vazů v tkáních podle článku v dubnu 2007 “Runner’s World”. Hojivý proces znamená vytvoření nových buněk od začátku a vyčerpá značné množství dostupných zdrojů vašeho těla. Poskytněte buňkám dostatečné množství bílkovin během tohoto časového období, podpořte optimální regeneraci šlach, udržujte svaly silné a zdravé a zabraňte vyčerpání těchto a dalších živin. Pokud jste sportovec, jíst nějaké bílkoviny při každém jídle. Máte celkem čtyři až pět porcí denně.

Zinek a měď

Potraviny obsahující zinek mohou podporovat opravu vazů podle studie zveřejněné v říjnovém čísle časopisu “Clinica Chimica Acta”. Tento minerál zabraňuje oxidačnímu poškození. Měď je minerální živina, která pomáhá chránit vazky a také přispívá k molekulám nesoucím kyslík hemoglobin v krvi a myoglobin ve svalech. Potravinové zdroje zinku zahrnují hovězí, vepřové, jehněčí a tmavé části drůbeže. Zinek se také vyskytuje u ořechů, celozrnných a luštěnin. Měď se nalézá v měkkýšů, celozrnných, fazolích, ořechů, bramborách a polotovarech, tmavých listových zeleninách, sušených ovocech, jako jsou sušené švestky, kakao a černý pepř.