Výhody vitaminu d-3

Také někdy známý jako “sluneční vitamin”, vitamín D je hormon rozpustný v tucích, který vaše tělo může přirozeně produkovat. Existuje mnoho forem vitaminu D, ale dva nejdůležitější jsou vitamín D-2 a vitamín D-3. Vitamin D-3, také známý jako cholekalciferol, je přirozeně vyráběn pokožkou. Vaše tělo potřebuje D-3 pro věci, jako je absorbce vápníku a síla kostí, a přispívá také k celkovému zdraví.

Příznaky deprese

Některé studie naznačují, že doplňky vitaminu D-3 mohou pomoci léčit příznaky sezónní afektivní poruchy. Protože vitamín D-3 je vyroben tělem, když je vystaven slunečnímu záření, teorie je, že vitamíny D-3 mohou potlačit některé příznaky spojené s depresí z nízké expozice slunečního záření během chladnějších měsíců. Nicméně studie o tom nejsou jednoznačné a standardní léčba sezónních afektivních poruch zůstává světelnou terapií.

Udržování hladin vápníku

Vitamin D-3 pomáhá Vašemu tělu absorbovat vápník, což je základní minerál pro výrobu zdravých kostí a zubů. Vápník je zvláště důležitý během dětství a dospívání a špatná absorpce vápníku může vést k nízké hladině vápníku a špatnému zdraví a rozvoji kostí. Po dlouhou dobu mohou nízké hladiny vitaminu D-3 vést k osteoporóze.

Léčba rakoviny

Některé laboratorní a populační studie ukázaly, že vitamín D může pomoci snížit riziko určitých rakovin. Nicméně tyto studie nejsou definitivní a podle lékařského centra Univerzity Marylandu jsou závěry stále poměrně spekulativní. Vitamin D-3 však může pomáhat snižováním pravděpodobnosti rakoviny kůže, rakoviny prsu a hrubého čreva, mezi několika dalšími.

Zdroje vitaminu D-3

Kromě získání vitamínu D z expozice slunce získáte vitamín z některých potravinových zdrojů. Mléčné výrobky – jako je sýr, máslo a mléko – obsahují vitamín D. Tučné ryby a ústřice jsou také zdrojem vitaminu D, stejně jako obohacené obiloviny. Jen si pamatujte, že získání denní potřeby vitaminu D z vystavení slunci může být obtížné. V závislosti na barvě pokožky, kde žijete a sezóně roku, můžete potřebovat od 45 minut až po tři hodiny týdně slunečního záření dostatek vitaminu D. Sluneční světlo musí dosáhnout vašeho obličeje, paží, zádech a nohou bez opalovacího krému Blokování paprsků.